search 5+ mail godlo godlo
07-200 Wyszków, ul. Geodetów 45
tel. kom. (+48) 500 151 115tel. (0-29) 742-45-59
e-mail: sp5@wyszkow.eu

Wydarzenia

Jedyny laureat z Wyszkowa

Jedyny laureat z Wyszkowa

22.05.2018
Szymon Dawidczyk z klasy gimnazjalnej 3b odebrał 16 maja w Warszawie dyplom laureata kuratoryjnego konkursu historycznego.
16 maja 2018 r. Mazowieckie Kuratorium Oświaty zorganizowało w Warszawie spotkanie podsumowujące konkursy przedmiotowe dla uczniów klas gimnazjalnych. W uroczystości wziął udział wicekurator mazowiecki Andrzej Sosnowski. Wśród zaproszonych znalazł się jedyny laureat konkursów kuratoryjnych z Wyszkowa - Szymon Dawidczyk z klasy gimnazjalnej 3b. Szymon odbierał dyplom laureata konkursu historycznego. Tytuł ten, oprócz satysfakcji, otwiera każdą szkołę średnią dla ucznia.

Do rywalizacji z historii przystąpiło na etapie szkolnym 4587 uczniów, do etapu rejonowego doszło 244, do wojewódzkiego już - 68. Tylko 22 zostało laureatami.
Szymon to ambitny, stonowany i zdolny młody człowiek. Interesuje się literaturą, głównie fantastyczną. Lubi matematykę i fizykę.  Na pytanie, dlaczego wziął udział w konkursie historycznym, odpowiedział: Zawsze byłem w tym dobry, mam do tego umiejętności, spróbowałem swoich sił i się udało.

Nauczycielem prowadzącym Szymona była Krystyna Szczuka-Wiśniewska.

Spotkanie laureatów urozmaicił występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka”.
 
 
 
 
83. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

83. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

21.05.2018
11 maja, w przededniu 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej, odsłonięty został ogromy baner upamiętniający obchodzoną w tym roku 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczysty apel przed szkołą uczniowie rozpoczęli piękną piosenką „Uwięziony ptak”: „Uwięziony ptak nie śpiewa. / A czy wiesz dlaczego? / Bo nie spotkasz nigdy w klatce, / Ptaka szczęśliwego.”

Dyrektor Zbigniew Szczerba przypomniał, że przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości szkoła rozpoczęła już w listopadzie ubiegłego roku. – Nie ma dnia, a na pewno tygodnia, żeby nie odbywały się konkursy, warsztaty, różne zajęcia czy zawody sportowe – podkreślił. – Wychowujemy przez patriotyzm i przygotowujemy się do tego wielkiego święta.

Przypomniał również, że w czerwcu szkoła planuje otworzyć nowoczesną Izbę Pamięci. Inicjatywa realizowana jest dzięki wygranej w konkursie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To będzie piękne muzeum na miarę XXI wieku – cieszy się Zbigniew Szczerba.

Piękną pamiątką po roku stulecia niepodległości będzie też ogromny baner wykonany, jak podkreślił dyrektor, „ze składek uczniów, wpłacanych przez nich złotówek”. Do listopada będzie widział na budynku szkoły, potem zostanie przeniesiony na korytarz. 
Uczniowie zapalili także znicze przed znajdującymi się na terenie szkoły pomnikami poświęconymi żołnierzom AK i rotmistrzowi Józefowi Najnertowi. W ciekawej części artystycznej przypomnieli początki państwa polskiego. 

- Uczycie się nie tylko matematyki i języka polskiego, ale też tego, jak być dobrymi obywatelami – pochwaliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Jestem przekonana, że z tej szkoły wyjdą najpierw mali, a później duzi patrioci.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć wyszkowskich piłsudczyków. – Józefowi Piłsudskiemu zawdzięczamy 8-godzinny dzień pracy, kobiety – prawa wyborcze, Wyszków – ponowne uzyskanie praw miejskich – przypomniał Konrad Wróbel.

Uroczystość przygotowały: Anna Ropelewska-Gerek, Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska.

Źródło: Nowy Wyszkowiak, zdjęcia Krystyna Szczuka-Wiśniewska
 
 
MŁODZI PATRIOCI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

MŁODZI PATRIOCI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

16.05.2018
W piątek 11 maja 2018r. w naszej szkole odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla klas: 3c i 3g integracyjnej.
Na zaproszenie pani Renaty Zalewskiej poprowadzili je: pan Paweł Rogalski – ratownik medyczny oraz druh Marek Kamiński – strażak OSP w Kamieńczyku.
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Młodzi patrioci w ramach obchodów,  postanowili nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przez 100 minut.

Podczas spotkania uczniowie, podzieleni na dwie grupy, poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Dzieci zostały zapoznane ze sprzętem ratowniczym, utrwaliły znajomość numerów alarmowych oraz zasad bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach. Obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Uczyły się układać poszkodowanych w pozycji bocznej, pamiętając także o własnym bezpieczeństwie. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomie. Każde dziecko pod czujnym okiem pana ratownika mogło samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Były zgodne co do tego, że nie jest to lekkie zadanie, ale warto to robić, jeśli chcemy komuś uratować życie.

To była bardzo trudna, ale jakże ciekawa i ważna lekcja, wynikająca również z realizacji podstawy programowej dla pierwszego etapu nauczania. Warto i należy instruować dzieci od najmłodszych lat na temat bezpiecznego postępowania i zachowania się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy.

Wiesława Ćwik
Renata Zalewska
 


 
 
II miejsce w Powiatowych eliminacjach IX  Festiwalu Piosenki o Zdrowiu dla:

II miejsce w Powiatowych eliminacjach IX Festiwalu Piosenki o Zdrowiu dla:

13.05.2018
Mai Dąbrowskiej, Aleksandry Filipkowskiej, Klaudii Król,
 Aleksandry Sieńkowskiej, Macieja Sosnowskiego, Wiktorii Szczerba.
10 maja 2018r. w eliminacjach powiatowych IX Festiwalu Piosenki o Zdrowiu uczniowie z klasy 2b gimnazjum  otrzymali II miejsce w 3 kategorii: klas VII SP i II i III gimnazjalnych naszego powiatu.

Uczniowie podjęli się trudu aranżacji piosenki ,,Przebudzenie ucznia” o  otyłości wśród młodych ludzi. Maciej Sosnowski – uczeń Szkoły Muzycznej ,,Miłość, Muzyka, Pasja” przygotował się pod czujnym okiem swojego nauczyciela gry na saksofonie p. Arkadiusza Żarka. Maciej wcielił się w rolę Ali Baby - gdyż do tej melodii był ułożony tekst zdrowotny – grając na żywo partie saksofonu.

Dziewczęta znakomicie zaśpiewały i tańczyły współpracując z sobą, realizując treści piosenki ilustrowane slajdami prezentacji multimedialnej.
Gratulujemy!
 
Na tej samej scenie po raz pierwszy w kategorii 2 zaprezentowały się uczennice klasy 4f:
 
Wiktoria Brzezińska, Aleksandra Ciszkowska, Natalia Gierałtowska,
 Izabela Wasiak, Weronika Wojtaszek.

Dziewczęta  nie zajęły miejsca punktowanego, ale reprezentowały wysoki poziom artystyczny, który został doceniony przez publiczność. Dziękujemy za trud występów!

Życzymy wielu sukcesów na kolejnych festiwalach i konkursach muzycznych, oraz prezentacjach szkolnych. Już 19 maja możemy obejrzeć i wysłuchać śpiewu obu grup podczas części artystycznej na Wojewódzkim maratonie Matematycznym.

Grupy do występów przygotowała nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych
 -  Elżbieta Choromańska.
 
 
 
Wycieczka do Warszawy

Wycieczka do Warszawy

10.05.2018
Dnia 5 kwietnia  klasy  IIIc i IIIg wybrały się na wycieczkę do Warszawy.  Dzieci odwiedziły Papugranię, Muzeum Geologiczne i Centrum Nauki Kopernik. Wyjazd sprawił wiele radości.

A.Wińska
1 2 3